Сода-вода: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот менува: Image -> Податотека)
с (Бот: козметички промени)
Сода-вода, евентуално и со други минерални примеси, се наоѓа и во природата. Во Македонија најпознат извор е [[Меџитлија]], близу до [[Битола]]. Изворите на сода-вода во природата може да бидат опасни за луѓето бидејќи околу нив е многу голема концентрацијата на јаглероден диоксид и други отровни гасови<ref>[http://www.utrinskivesnik.com.mk/default-mk.asp?ItemID=41F757AAB4F3E2469449BE2FB2950DA1 Утрински Весник: Oтровен гас на чешмата во Лешок]</ref>.
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
[[Категорија:Пијалоци]]
 
 
[[ast:Agua carbonatao]]
[[da:Danskvand]]
[[de:Sodawasser]]
[[es:Agua carbonatada]]
[[en:Carbonated water]]
[[eo:Karbonata akvo]]
[[es:Agua carbonatada]]
[[fr:Eau gazeuse]]
[[hu:Szódavíz]]
[[it:Acqua di Seltz]]
[[huja:Szódavíz炭酸水]]
[[nl:Sodawater]]
[[ja:炭酸水]]
[[pl:Woda gazowana]]
[[ru:Зельтерская вода]]
[[sr:Сода вода]]
[[sv:Bordsvatten]]
[[tr:Soda (içecek)]]
[[yi:סאדע וואסער]]
[[zh:碳酸水]]
[[tr:Soda (içecek)]]
[[sr:Сода вода]]
941.847

уредувања