Разлика помеѓу преработките на „Гаврил Лесновски“

Додадени 14 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[ImageПодатотека:Sv.Gavril Lesnovski.jpg|thumb|250px| Икона на Св. Гаврил Лесновски]]
 
'''Преподобен Свети Гаврил Лесновски''' бил македонски подвижник чиј празник се слави на [[28 јануари]]. Роден бил во [[Крива Паланка|кривопаланечкото ]] село [[Осиче]]. Бил активен во [[10 век]] на Лесновската Гора кај [[Кратово]], каде што изградил [[црква]] во чест на [[Св. Архангел Михаил]]. Бил чудотворец за време на животот и по смртта. Умрел на крајот на 10 век.
 
== Надворешни врски ==
 
[[Категорија:Македонски светци од 10 век]]
 
 
[[bg:Гаврил Лесновски]]
941.847

уредувања