Разлика помеѓу преработките на „Ресул Шабани“

Додадени 32 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот: Измена категорије Категорија:Македонски албанци)
с (Бот: козметички промени)
 
== Литературно творештво ==
* ''Езеро'' (''Liqeni'', раскази, 1974)
* ''Риба'' (поезија, 1975)
* ''Свето'' (раскази, 1978)
* ''Хамлет со црно кече'' (''Hamleti me plis të zi'', поезија, 1978)
* ''Стариот брод'' (''Anija e vjetër'', драма, 1978)
* ''Дожд во Уертомонто'' (драма, 1979, премиера во 1986, Театар на народностите - Скопје, режија: [[Владимир Милчин]])
* ''Езерска самовила'' (''Ora e liqenit'', поезија, 1983)
* ''Љубовта на капетанот'' (''Dashuria e Kapitenit'', роман, 1983)
* ''Кумова слама'' (драма, 1983)
* ''Сол и вода'' (драма, 1983)
* ''Фани доаѓа сам'' (''Fani vjen vetëm'', драма, 1984, премиера во 1988, повторна изведба 2005, Албански театар - Скопје )
* ''Млечниот пат'' (драма, 1985)
* ''Водениот ракопис на полето''{{факт}} (поезија, 1987)
* ''Монотонија'' (драма, 1987)
* ''Ох, Америка'' (''Oh, Amerika'', поезија, 1989)
* ''Влажна трепка'' (раскази, 1994)
* ''Измислен грев'' (''Mëkat i trilluar'', поезија, 1996)
* ''Мис на дуња'' (1998)
* ''Седум драми'' (1999)
* ''Nuse Vale: Tregime'' (2001)
* ''Повторно за жалната врба'' (''Përsëri për shelgun vajtues'', поезија, 2004)
* ''Мост од вода'' (2007)
 
== Награди ==
* ''Златно перо''
* ''Серебе'' (за лирика)
* ''13 ноември'' за култура и уметност (2002) - награда на град [[Скопје]]
* ''Книжевно жезло'' (2005) - награда на [[Друштво на писателите на Македонија|Друштвото на писателите на Македонија]]
* ''Григор Прличев'' (2008) - награда на [[Друштво на писателите на Македонија|Друштвото на писателите на Македонија]] (за препев од македонски на албански јазик на книгата ''Само ангел'' од [[Братислав Ташковски]])
== Надворешни врски ==
* [http://www.pen.org.mk/publications/members/tekst.asp?lang=mac&id=69 Ресул Шабани, Македонски ПЕН центар]
== Референци ==
<references/>
 
941.847

уредувања