Разлика помеѓу преработките на „Пјерлуиџи Колина“

с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: ko:피에를루이지 콜리나)
с (Бот: козметички промени)
| countryofdeath =
| otheroccupation = [[Финансиски советник]]
| years1 = 1988–19911988–1991
| years2 = 1991–20051991–2005
| league1 = [[Серија Ц2]] / [[Серија Ц1]]
| league2 = [[Серија Б]] / [[Серија A]]
| role1 = [[Referee (football)|Referee]]
| role2 = Referee
| internationalyears1 = 1995–20051995–2005
| confederation1 = [[FIFA]] listed
| internationalrole1 = Referee
Тој се смета за еден од најдобрите фудбалски судии во светот.
 
== Кариера ==
 
Колина е роден во [[Болоња]] и пратен на локалниот универзитет, каде што стекнал диплома за економија во [[1984]] година. За време на тинејџерските години играл како централен дефанзивец во локалниот тим, но бил убеден во [[1977]] година да оди на курс за судии, каде што ја пронашол личната надареност за таа работа.
Колина е главна фигура во популарната видео игра [[Pro Evolution Soccer 3]] и [[Pro Evolution Soccer 4]] (заедно со Франческо Тоти и Тјери Анри). Исто така беше вклучен и во видео играта ФИФА 2005. Тој се појавува на рекламите за [[Мастер Кард]] и [[Адидас]], за време на Светското првенство во фудбал во 2006 година. Тој исто така многу ја сака [[кошарка]]та. Најомилен кошаркарски клуб му е Болоња.
 
== Приватен живот ==
 
Колина ја запознал идната сопруга во 1988 година во Версилија. По долго време живеење заедно тие се преселиле во Виареџио. Имаат две ќерки и куче западношкотски бел териер, кој се вика Валас.
941.847

уредувања