Разлика помеѓу преработките на „Политика на Иран“

Додадени 7 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Политики на Иран}}
'''[[Иран]]''' според [[устав на Иран|уставот]] од [[1979 ]] година е [[исламска република]]. Исламската република Иран (ИРИ) била основана [[1 април]] [[1979]] како резултат на [[Исламка револуција во Иран|исламската револуција]] [[1978]]—[[1979]]. [[Шиити|Шиитскиот]] [[Ислам]] е уставна религија во Иран.
 
Органи во Иран е:
 
* [[Висок раководител на Иран|Висок раководител]]
* Извршна власт
** [[Претседател на Иран]]
** [[Подпретседател на Иран]]
* [[Совет на експерти]]
* Меџлис (парламент)
* [[Административна поделба на Иран]]
 
== Види исто така ==
941.847

уредувања