Разлика помеѓу преработките на „Хуан Карлос I“

Додадени 34 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Infobox Monarch; козметички промени
с (Бот: Промена на шаблон: Infobox Monarch; козметички промени)
{| align=right <!-- {{lts|Infobox_Monarc
}} this is 280 px wide --->
| {{Инфокутија за монарх
| {{Infobox_Monarch
| name = Хуан Карлос I од Шпанија
| title =Крал на Шпанија<br />
| image =[[Податотека:Juan Carlos da Espanha.jpg|180px]]
| caption =
| suc-type =
| spouse = [[Кралица Софија од Шпанија]]
| issue = [[Инфанта Елена од Шпанија]]<br />[[Инфанта Кристина од Шпанија]]<br />[[Фелипе, принц на Астурија]]
| titles = ''HM'' Крал на Шпанија<br />''HRH'' Принц на Шпанија<br />''HRH'' Инфант Хуан Карлос од Шпанија<br /> Крал на Ерусалим<ref>[http://www.sentex.net/~ajy/facts/crusades.html] Ian Crofton, Brewer's Cabinet of Curiosities.</ref>
| house = [[Бурбонска династија]]<ref>http://www.casareal.es/sm_rey/index-iden-idweb.html</ref><ref>The English language version of the Official Royal Family website is rendered as '''Borbon''', while in Spanish it is '''Borbón'''</ref>
| religion = [[Римокатоличка црква|Римокатоличка ]]
| father = [[Инфант Хуан, гроф на Барселона]]
| mother = [[Принцеза Марија Мерседес Бурбонска]]
Се оженил за [[Софија Грчка]]. Веднаш по стапувањето во брак, шпанците ја посретнале новата кралица со натписи од типот таа да се врати во својата матична земја. Новата кралица за мал период го научила [[шпански јазик|шпанскиот јазик]], и родила три деца, инфантите Елена и Кристина и принцот Фењлипе. Многу бргу се утврдува како интелигентна жена со голема мудрост.
 
{{Шаблон:Монарси на Шпанија}}
 
[[Категорија:Родени во 1938 година]]
941.847

уредувања