Млазен мотор: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
'''Млазниот мотор''' е [[мотор со внатрешно согорување]] кај кој воздухот вшмукан од едната страна и компримиран се исфрла од другата страна под висок притисок (млаз) под дејство на топлината создадена од согорувањето на горивото. Млазните мотори претежно се користат во авијацијата, но и кај некои земни и водни возила со посебни намени.
 
== Принцип на работа ==
 
Млазниот мотор работи на принципот на компресија на горивото и оксидансот (воздухот) следено од палење и експлозија во комората за согорување. Согорувањето создава топли гасови кои имаат тенденција за ширење, и се исфрлаат од задната страна на моторот. При ова се создава реактивна сила која има тенденција да го движи моторот нанапред.
{{clear}}
 
== Енергетска ефикасност ==
 
Ефикасноста на [[млазниот мотор]] може да се зголеми од 15-50% со додавање на водород во горивото, поради многу високата температура на согорување (видете: [[Карноов циклус]]).
 
== Видете и ==
* [[Ото мотор]]
* [[Мотор со внатрешно согорување]]
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања