Разлика помеѓу преработките на „Микелоцо“

Додадени 5 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Категорија:Родени во 1391 година)
с (Бот: козметички промени)
'''Микелоцо ди Бартоломео Микелоци''' ({{lang-it|Michelozzo di Bartolomeo Michelozzi}}) ([[1391]] - [[1472]]?) бил [[италија]]нски [[архитект]] и [[вајарство|вајар]].
 
== Биографија ==
Роден е во [[Фиренца]] како син на [[кројач]], и во младоста бил ученик на [[Донатело]].
 
Микелоцо конструирал бројни други згради за Козимо, највеќето од кои се важни зданија. Меѓу овие била гостилницата во [[Ерусалим]] за фиренските аџии, Козимовата летна [[Вила Медичи, Кареџи|вила кај Кареџи]] и силно утврдениот замок [[Кафаџоло (дворец)|Кафаџоло]] во [[Муџело]]. За [[Џовани ди Козимо Медичи|Џовани Медичи]], Козимовиот син, Микелоцо изградил многу голема и величенствена палата во [[Фјесоле]]. И покрај изјавата на [[Џорџо Вазари|Вазари]] дека тој умрел на 68-годишна возраст, по сѐ изгледа дека Микелоцо живеел до [[1472]] год. Погребан е во манастирот Св. Марко, Фиренца.
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.artist-biography.info/artist/michelozzo_michelozzi Биографија на Микелоцо] {{en}}
 
 
{{DEFAULTSORT:Микелоци, Микелоцо ди Бартоломео}}
 
[[Категорија:Луѓе од Фиренца]]
[[Категорија:Италијански скулптори]]
941.847

уредувања