Разлика помеѓу преработките на „C Sharp“

Додадени 23 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: Додаден шаблон за врска до заедничка ризница
с (Бот: козметички промени)
с (Бот: Додаден шаблон за врска до заедничка ризница)
Оваа конвенција е одразена во ECMA-334 C# Language Specification. Како и да е,кога е практично да се направи така (на пример во рекламирањето или во бокс артот),микрософт го користи одредениот музички симбол.
Шарп суфиксот е користен од голем број на други .НЕТ јазици кои се варијанти од постоечките јазици вклучувајќи J# ( .НЕТ јазик исто направен од Микрософт кој е добиен од Јава 1.1) А#(од Ада) и функционалнот Ф#.Оригиналното применување од Еиффел за .НЕТ беше наречено Еиффел#.Име кое што е сменето сега кога целиот еиффел јазик е поддржан.Суфиксот е исто така користен за библиотеки како што е Гтк# ( .НЕТ корица за ГТК+ и други ГНОМ библиотеки), Кокоа#(корица за Кокоа) и Qt#( .НЕТ јазик поврзан за Qt китот со алатки).
{{commonscat|C Sharp}}
 
[[Категорија:Програмски јазици]]
941.847

уредувања