Сончев Брег (албански: Bregu i Diellit или Kodra e Diellit) е најголема и најнаселена населба во Приштина, главниот град на Косово.

Сончев Брег
Трговски центар "Сончев Брег"

Географките координати се: 42°39′01″N 21°10′13″E / 42.65028° СГШ; 21.17028° ИГД / 42.65028; 21.17028

Училишта Уреди

  • ОУ "Илирија" - Сместено во Сончев Брег 2
  • ОУ "Исмаил Ќемаили" - Сместено во Сончев Рид

Поврзано Уреди

Надворешни врски Уреди