Слики од Италијапатопис од Чарлс Дикенс, напишан во 1846 година. Книгата ги открива грижите на нејзиниот автор додека тој ја претставува, според Кејт Флинт, земјата „како хаотично магично-фенерно шоу, фасцинирана и од спектаклот што го нуди, и од самиот тој како гледач“.[1]

Слики од Италија
Насловната страница, прво издание од 1846 година
АвторЧарлс Дикенс
Изворен насловPictures from Italy
ИлустраторСемјуел Палмер
ЗемјаАнглија, Обединето Кралство
ЈазикАнглиски
ЖанрКнижевно новинарство, патопис
ИздавачЛондон:
Bradbury & Evans
Издадена
1846
МедиумПечатено (тврд и мек повез)
ПретходнаБитка за живот 
СледнаДомби и синот 

Наводи

уреди
  1. Flint, Kate. Dickens. Prentice Hall / Harvester Wheatsheaf, април 1986.

Надворешни врски

уреди