Симон Шобел (германски: Simon Schobel, 22 февруари 1950) бил поранешен романски ракометар кој се натпреварувал на Летните олимписки игри во 1972 година.

Симон Шобел
Медали
Машки ракомет
Натпреварувач за  Романија
Олимписки игри
Бронза 1972 Минхен
тимски

КариераУреди

Во 1972 година го освоил бронзениот медал со романскиот тим. Тој ги одиграл сите шест натпревари и постигнал два гола.

Во 1973 година тој пребегнал во Западна Германија по натпреварот што го одиграл неговиот тим „Универзитет Клужј“.[1]

Во 2004 година тој бил уапсен под сомневање за даночно затајување, а објавено во јануари 2005 година.

Во 1982 година тој бил назначен за менаџер на германската машка ракометна репрезентација, на 32 години старост.

Од 2012 година повторно се вратил во Романија.

НаводиУреди

  1. „Ein Deutscher muß es sein“ (германски). Der Spiegel. Посетено на April 27, 2014.

Надворешни врскиУреди