Симон Шо ( англиски: Simon Shaw  ; 1 септември 1973 година ) е поранешен англиски рагбист.[1] На 203 см и 122 кг, тој бил еден од најголемите англиски рагби играчи на сите времиња. Роден е во Кенија и, како момче, живеел во Шпанија, сè додека не се преселил со семејството во Велика Британија . Студирал во Мадрид и Англија. Тој играл за Бристол седум години, па во 1997 година потпишал за Восце, за што до 2011 година одиграл 306 натпревари и постигнал 128 бода. Во август 2000 година, тој влезе во аналите на рагби-историјата, со тоа што стана првиот играч што играл во втората линија на скокачката позиција, постигнувајќи удар . Со Восс, тој ја имал освоено титулата англиски шампион 4 пати (2003, 2004, 2005, 2008), 2 титули на Европски шампион (2004, 2007) и 1 Челинџ Куп (2003). Во ноември 2011 година тој потпишал за Тулон, за кој ќе одигра 41 натпревар до есента 2013 година. На крајот на сезоната 2012-2013 тој се збогува од рагби. Тој го направил своето деби во Англија против Италија во 1996 година. Тој бил дел од златната генерација на „црвените рози“ што го освои Светскиот куп во 2003 година . Играл во финалето на Светскиот куп во 2007 година, исто така бил дел од англиската експедиција на Светското првенство 2011. Со Англија го освоил Купот на шест нации во 3 наврати (2000, 2001, 2011 година). Вкупно, тој одиграл 71 натпревар за Англија и постигна 10 бода. Тој исто така поминал на 3 турнеи со лавовите (1997, 2005, 2009).

Симон Шо

Извори уреди