Силисили (самоански: Mauga Silisili - „највисока планина“) — највисок врв во Самоа и архипелагот на Самоанските Острови. Сместен е во средината на планински венец кој се протега по должината на островот Саваи. Се издига на височина од 1.858 м.[3] и претставува најголем штитест вулкански остров во цела Океанија.

Силисили
Mauga Silisili
Сателитска снимка на островот Саваи
Највисока точка
Надм. вис.1.858 м [1]
Истакнатост1.858 м [1]
Координати13°37′06″S 172°29′09″W / 13.61833° ЈГШ; 172.48583° ЗГД / -13.61833; -172.48583Координати: 13°37′06″S 172°29′09″W / 13.61833° ЈГШ; 172.48583° ЗГД / -13.61833; -172.48583[2]
Географија
Силисили на карта

Карта

Место Самоа

Искачување уреди

Искачувањето на планината е популарно меѓу посетителите на Саваи. До врвот се стасува во дводневна екскурзија со водич.[4]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Мауга Силисили — Peakbagger, посет. 1 октомври 2011 г
  2. Мауга Силисили — Peaklist посет. 1 октомври 2011 г
  3. Rottman, Gordon L. (2002). World War 2 Pacific island guide. Greenwood Publishing Group. стр. 88. ISBN 0-313-31395-4. Посетено на 3 March 2010.
  4. Силисили — Туристичка управа на Самоа (англиски) посет. јануари 2014 г