Сиге е едно од селата во општина Жагубица, Србија . Според пописот кој што се одржал во 2002 година, населението во селото има 704 жители.[1]

Споменик на паднатите борци од НОБ

Наводи уреди

  1. Popis stanovništva, domaćinstava i Stanova 2002. Knjiga 1: Nacionalna ili etnička pripadnost po naseljima. Republika Srbija, Republički zavod za statistiku Beograd 2003. ISBN 86-84433-00-9

44°13′06″N 21°35′43″E / 44.21833° СГШ; 21.59528° ИГД / 44.21833; 21.59528