Сесурас— општина во Шпанија во покраината Ла Коруња во автономната заедница Галиција, Шпанија.

Сесурас
Cesuras
Амблем на Сесурас Cesuras
Амблем
Прекар(и): Сесурас
Местоположба во рамките на Галиција.
Местоположба во рамките на Галиција.
Површина
 • Вкупна79,56 км2 (3,072 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно2.463
 • Густина30,96/км2 (8,020/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

Поврзано уреди


Координати: 43°10′N 8°12′W / 43.167° СГШ; 8.200° ЗГД / 43.167; -8.200