Сент Џон (Барбадос)

Парохијата Сент Џон е парохија на Барбадос на источната страна од островот. Во парохијата се наоѓа едно од средните училишта на островот, The Lodge School.

Сент Џон
Парохија
EAST COAST VIEW FROM ST. JOHN'S CHURCH - BARBADOS.jpg
Парохијата Сент Џон на мапата на Барбадос
Парохијата Сент Џон на мапата на Барбадос
Координати: 13°10′N 59°29′W / 13.167° СГШ; 59.483° ЗГД / 13.167; -59.483Координати: 13°10′N 59°29′W / 13.167° СГШ; 59.483° ЗГД / 13.167; -59.483
ДржаваБарбадос
Најголем градФор Роудс
Управа
 • ВидПарламентарен систем
 • Пратенички места1
Површина
 • Вкупна34 км2 (13 ми2)
Население (Попис од 2010)
 • Вкупно8.963
 • Густина260/км2 (680/ми2)

Во парохијата исто така се наоѓа и црквата Сент Џон, која има неверојатен поглед кон Атланскиот Океан.[1] Во југоисточниот агол, крајбрежјето е свртено кон север наместо кон југ, формирајќи го малиот Консетски Залив.

Основното училиште во парохијата е најстарото училиште на Барбадос, кое е изградено пред повеќе од 100 години.

ЗнаменитостиУреди

Една од знаменитостите во парохијата Сент Џон е "Ashford птичјиот парк" кој е птичји и животински храм од околу 80 хектари

Парохии што граничат со Сент ЏонУреди

НаводиУреди