Седло (словенечки: Sedlo) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.

Седло
Sedlo
Седло is located in Slovenia
Седло
Седло
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°15′11.4″N 13°26′19.2″E / 46.253167° СГШ; 13.438667° ИГД / 46.253167; 13.438667
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна6,6 км2 (2,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000494000000494 м
Население (2020)
 • Вкупно66
 • Густина10/км2 (26/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5223