Света Анастасија (остров)

островче во Бугарија

Островот Св. Анастасија — бугарски остров во Црното Море. Се наоѓа на 1,5 километри од брегот кај Черноморец, на 12 метри надморска височина, и опфаќа територија од еден хектар. Тој е единствениот населен остров покрај бугарското крајбрежје на Црното Море.

Света Анастасија
Болшевички Остров
Saint Anastasia Island 06.jpg
Поглед кон островот
Географија
КоординатиКоординати: 42°28′5″N 27°33′11″E / 42.46806° СГШ; 27.55306° ИГД / 42.46806; 27.55306
Површина1 хектар км2
Управување
ЗемјаБургас

Островот се снабдува со електрична енергија и вода за пиење. Именуван е по поранешниот манастир Св. Анастасија, кој се наоѓа на островот. Манастирот постоел уште од средниот век и бил реконструиран во текот на 18-19 век. Потоа манастирот бил напуштен од 1923 година, кога островот бил трансформиран во затвор.

Во 1925 година, група од 43 политички затвореници (комунисти и антифашисти), предводени од Теохар Бакарџиев, започнале бунт на островот и успеале да побегнат во Советскиот Сојуз. Во нивна чест, островот бил преименуван како Болшевички Остров кога комунистите дошле на власт во 1945 година. Бугарскиот филмски режисер Рангел Валчанов го базирал својот филм „На малиот остров“ од 1958 година според овој настан.

Еден неделен весник со седиште во Бургас, Фактор, во 2006 година објавил дека водачот на Движењето за права и слободи, Ахмед Демир Доган, го посетил островот и изразил желба да го приватизира. Меѓутоа, Бугарската православна црква, која тврди дека островот е нејзина сопственост, се спротивставила на тоа.

Денес, покрај манастирот со својата црква, островот има и светилник кој се наоѓа на островот, како и музеј, ресторан, кеј, конференциска сала и два куќи за гости со вкупно пет соби достапни за туристите. Во текот на летото, островот се посетува од Бургас преку бродски услуги кои се движат напред и назад неколкупати на ден[1].

НаводиУреди

  1. „St. Anastasia Island website“. Go to Burgas. Посетено на 17 January 2016.

Надворешни врскиУреди