Сајтама (префектура)

префектура во Јапонија

Координати: 35°57′0″N 139°33′0″E / 35.95000° СГШ; 139.55000° ИГД / 35.95000; 139.55000

Сајтама (јапонски:埼玉県; Saitama-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа на островот Хоншу. Главен град е Сајтама.

Локацијата на префектурата Сајтама

Надворешни врски уреди