Сара Ана Дрејк (1803–1857) била англиска ботаничка илустраторка која работела за Џон Линдли и соработувала со Аугуста Инес Витерс, Натаниел Валич и други.

Биографија

уреди

Сара Дрејк е родена во Скејтон на 24 јули 1803 година, истата област на Норфолк како ботаничарот Џон Линдли од Универзитетот во Лондон и отишла на училиште со сестрата на Линдли, Ана. Како млада, таа отишла во Париз, каде што веројатно студирала сликарство како што се очекувало од младите жени на тоа време. Во 1830 година „Пајка“ (како што стана позната) се преселила во домот Линдли во Актон Грин во Лондон. Се чини дека имала голем број улоги во домот на Линдли, вклучително и гувернанта, но на крајот се занимавала со ботаничка уметност, постепено преземајќи ја од Линдли илустрацијата на неговите ботанички публикации. Таа создавала илустрации за неговиот Сертум Орхидачеа, на пример, како и над 1000 илустрации за хортикултурното списание Ботанички регистар на Едвардс, кое Линдли го уредувала од 1829 до 1847 година. Повеќе од 300 од овие цртежи биле на орхидеи и Линдли во нејзина чест го именуваше родот на орхидеи од Западна Австралија Дракеја.[1][2][3][4] Таа, исто така, придонела со илустрации за Трансакциите на Хортикултурното друштво во Лондон.[5]

Дрејк е можеби најпозната по нејзината соработка со Аугуста Инес Витерс на цртежите за монументалните Орхидачеа на Мексико и Гватемала од Џејмс Бејтман, но таа исто така придонела и за книгата на Линдли, Женска ботаника (1834–1837), Плантеа Асиатичае Рариорес на Натаниел Валич . Илустрациите на Џон Форбс Ројл за ботаниката и другите гранки на природната историја на Хималајските Планини и на Ботаниката на ХМС Сулфур (1836–1842). Таа не отпатувала во странство и веројатно не отишла подалеку од Кралски ботанички градини во Кју, домот Линдли или во расадникот Лодижи, каде што биле изложени орхидеи специјално за неа.[2][6][7][8][9]

Кариерата на Дрејк завршила кога Ботаничкиот регистар згасна во 1847 година. Таа се вратила во Норфолк да се грижи за постарите роднини и се преселила кај нејзиниот вујко, Даниел Дрејк. Во 1852 година се омажила за Џон Сатон Хестингс, богат земјоделец. Таа починала на 9 јули 1857 година, наводно од дијабетес, но се шпекулира дека можеби страдала од кумулативно труење од нејзините материјали за сликање. Во 2000 година, во парохиската црква каде што таа е погребана, била откриена спомен плоча во спомен на нејзиното дело.[1][7]

Книги и списанија кои содржеле нејзини илустрации

уреди

Почести

уреди

Линдли го именувала западноавстралискиот[10] род на орхидеи, Дракеа, за да ја почести.[11]

Поврзано

уреди
 • Сара Линдли Крис

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 Hewson, Helen (1999). Australia: 300 years of botanical illustration. Collingwood, Victoria: CSIRO Publishing. ISBN 0-643-06366-8.
 2. 2,0 2,1 Kramer, Jack. Women of Flowers: A Tribute to Victorian Women Illustrators. Stewart, Tabori & Chang, 1996.
 3. „Women's work - Sarah Drake 1803-1857“. Linda Hall Library of Science, Engineering and Technology. Архивирано од изворникот на 2017-03-27. Посетено на 3 November 2017.
 4. Hopper, Stephen D.; Brown, Andrew P. (2007). „A revision of Australia' s hammer orchids (Drakaea: Orchidaceae), with some field data on species-specific sexually deceived wasp pollinators“. Australian Systematic Botany. 20 (3): 262–264. doi:10.1071/SB06033.
 5. „HORTICULTURAL SOCIETY OF LONDON Transactions of the Horticultural Society of London ... [Bound with:] Transactions ... Second Series“. Donald A Heald - rare books, prints and maps. Архивирано од изворникот на 2018-04-17. Посетено на 15 September 2020.
 6. Schmidt, Alesandra M., and Trudy B. Jacoby. "Herbs to Orchids: Botanical Illustration in the Nineteenth Century". Watkinson Exhibition Catalogs, Paper 3, 1996.
 7. 7,0 7,1 Buckley, Julia. „Miss Drake - a skilled illustrator of orchids“. Royal Botanic Gardens Kew. Посетено на 3 November 2017.
 8. Pomeroy, Jordana, уред. (2005). Intrepid women: Victorian artists travel. Aldershot: Ashgate. стр. 71–72. ISBN 9780754650720.
 9. 9,0 9,1 „Sarah Anne Drake“. The Longham Parish Website. Архивирано од изворникот на 2018-09-02. Посетено на 3 November 2017.
 10. Govaerts, R. et. al. (2018) Plants of the world online: Drakaea. Board of Trustees of the Royal Botanic Gardens, Kew. Retrieved 27 October 2018.
 11. Council of Heads of Australasian Herbaria, Australian National Herbarium, Biographical Notes: Drake, Sarah Ann (1803 - 1857) Retrieved 27 October 2018.