Сан Мамес (уште познат како "'Нов Сан Мамес"') е стадион во Билбао, Баскија, Шпанија. Неговата инагурација била на 16 Септември 2013 година, каде што стадионот го замени стариот стадион Сан Мамес Стадион (1913) и истиот е дом на фудбалскиот клуб Атлетик Билбао.

Сан Мамес
Место Билбао, Баскија, Шпанија
Координати 43°15′51″ N; 2°57′01″ W / 43.264284° СГШ; 2.950366° ЗГД / 43.264284; -2.950366
Изграден 16 септември 2013 (1st phase)
25 Август 2014 (комплетиран)
Отворен 16 септември 2013
Сопственик Сан Мамес Бариа, S.L.[1]
Архитект
  • IDOM
  • Цезар Аскарате
Игра
Гледачи 53,289[2]

Историја уреди

Првите фази на планирање за нов садион се случија уште во 2004 година, со почетни договори потпишани доцна во 2006 година, по добивањето на одобрение за градење во март 2006 година.На 26 мај 2010 година во 12:00 часот се одржа церемонијата за рушење на стариот стадион Сан Мамес Стадион.[3] На настанот присуствуваа: претседателот на баскискиот парламент , Паткси Лопес;, претседателот на кралската фудбалска федерација на Шпанија Марио Фернандес, Анхел Марија Вилара претседателот на Атлетик Билбао, Фернандо Гарциа Макуа и други високи гости од светот на политиката и фудбалот.

И покрај економските проблеми на земјата се случува во тоа време, особено во баскискиот народ, 52,6% од вкупните трошоци на стадион 211 милиони евра биле платени од страна на јавната установа - некои од баскиската влада, некои од Советот на градот Билбао и некои од Провинцискиот совет на Бискеј.

Новиот стадион беше изграден до пред Сан Мамес стариот стадион на земјата, која беше окупирана до 2003 година од страна на Меѓународниот саем на Билбао. Првично, три четвртини од новиот стадион биле изградени, а потоа се урна и стариот за да се направи простор како би се завршил новиот стадион.

Сан Мамес беше отворен на 16 септември 2013 година на инаугуративниот натпревар во Шпанската Ла Лига кој се одигра во 22:00 часот помеѓу домаќинот Атлетик клуб и ФК Селта, каде што локалниот тим победи со 3-2.

На 19 септември 2014 година, Сан Мамес беше избран како еден од 13 стадиони кој ќе бидат домаќини на натпревари во УЕФА Еуро 2020. Тој ќе биде домаќин на натпревари во групната фаза и една рунда од 16 финалните натпревари на првенството[4] На 5 ноември 2015 година, Сан Мамес беше награден како спортска градба на годината на Светскиот Архитектонтски Фестивал одржан во Сингапур.[5]

Концерти уреди

Концерт на Сан мамес Стадионот.
Дата Артист Турнеја Присутни
30 Мај 2017 Ганс анд Росес Not in This Lifetime... Tour

Наводи уреди

  1. Athletic Club, Basque Government, Biscay Provincial Council and BBK Bank.
  2. UEFA EURO 2020 Evaluation Report
  3. Sinnott, John (11 May 2011). „Homage to San Mames“. BBC Sport. Посетено на 10 April 2016.
  4. http://www.uefa.com/uefaeuro-2020/news/newsid=2151146.html#2020+hosts+decided
  5. „San Mamés scores top architecture prize“. Marca. 11 November 2015. Посетено на 10 April 2016.

Надворешни врски уреди

Предлошка:Athletic Bilbao Предлошка:La Liga venues Предлошка:UEFA Euro 2020 stadiums

Координати: 43°15′51″ N; 2°57′01″ W / 43.264284° СГШ; 2.950366° ЗГД / 43.264284; -2.950366