Санта Елена (покраина)

Покраината Санта Елена е покраина во Еквадор на крајбрежниот брег. Покраината е основана во 2007 година, од територијата која припаѓала на покраината Гвајас, и таа е една од најновите покаини во Еквадор, заедно со покраината Санто Доминго. Главен град е градот Санта Елена, од кој провинцијата го добила своето име.[2]

Санта Елена
Покраина
Знаме на Санта Елена
Местоположба на покраината на картата на Еквадор
Местоположба на покраината на картата на Еквадор
Кантони во покраината Санта Елена
Кантони во покраината Санта Елена
ДржаваЕквадор
Основана7 ноември 2007
Наречено поСанта Елена
Главен ГрадСанта Елена
Кантони
Управа
 • ГрадоначалникПатрисио Сињерос
Површина
 • Вкупна3.762,8 км2 (14,528 ми2)
Население (2010)[1]
 • Вкупно301.168
 • Густина8,0/км2 (21/ми2)
Часовен појасECT (UTC-5)
Повик. бр.(0) 4
Мреж. местоhttp://www.santaelena.gob.ec/

Политичка поделбаУреди

Покраината е поделена на три кантони (административни делови). На следнава табела се прикажани сите кантони со бројот на населението од пописот во 2001, површината во квадратни километри (км2), и името на главниот град на кантоната.[3]

Кантон Нас. (2001) Површ.(км2) Главен град
Ла Либертад 77,646 25 Ла Либертад
Салинас 49,572 69 Салинас
Санта Елена 111,671 3,669 Санта Елена

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. http://www.inec.gob.ec
  2. „Santa Elena Info“. Архивирано од изворникот на 2011-06-12. Посетено на 2012-07-19.
  3. Cantons of Ecuador. Statoids.com. Retrieved 4 ноември 2009.

Надворешни врскиУреди

Координати: 2°13′36″ S; 80°51′30″ W / 2.2267° ЈГШ; 80.8583° ЗГД / -2.2267; -80.8583