Руи Хачимура


Руи Хачимура (јапонски: 八村 塁; роден на 8 февруари 1998, во Тојама, Јапонија) е јапонски кошаркар, крило или крилен центар на Вашингтон Визардс и на јапонската репрезентација.

Руи Хачимура

Rui Hachimura with Japan (2018).jpg

Лични информации
Роден на 8 февруари 1998 (1998-02-08) (23 г.)
Роден во Тојама, Јапонија
Националност Јапонија Јапонија
Висина 2,03 м
Тежина 104 кг
Позиција крило, крилен центар
Информации за кариерата
Колеџ Гонзага (2007-2008)
Драфт 2019 / Рунда: 1 / Пик: 9
Избран од:
Вашингтон Вашингтон Визардс
Проф. кариера 2019—
Моментален клуб
Клуб Вашингтон Вашингтон Визардс
Број 8
Сениорски клубови
Години: Клубови:
2019— Вашингтон Вашингтон Визардс
Репрезентација
2018— Јапонија Јапонија

Тој играл колеџ кошарка за Гонзага Булдогс, пред да биде избран од Вашингтон Визардс на НБА драфтот 2019 како 9-ти пик во првата рунда.[1][2]

Тој е репрезентативец на Јапонија од 2018 година и ја претставувал својата земја на Светското првенство 2019. Претходно, тој бил шампион на Азија со репрезентацијата под 16 години на првенството одржано во Иран во 2013 година.

НаводиУреди

  1. Medcalf, Myron (November 16, 2018). „The education of Gonzaga's Rui Hachimura“. ESPN. Посетено на November 22, 2018.
  2. „Rui Hachimura“. The Spokesman-Review. Посетено на November 22, 2018.

Надворешни врскиУреди