Рондокан е еден од седумте окрузи на покраината Акомајо во регионот Куско во Перу.[1] Центар на округот е Рондокан.

Роднокан
Rondocan
округ
Држава Перу
РегионРегион Куско
ПокраинаПокраина Акомајо
Основан2 јануари 1857
ЦентарРондокан
Управа
 • MayorВидал Анара Рафаиле
Површина
 • Вкупна180,22 км2 (6,958 ми2)
Надм. вис.&100000000000033650000003.365 м
Население (попис 2005)
 • Вкупно3.668
 • Густина0,20/км2 (0,53/ми2)
Часовен појасPET (UTC-5)
UBIGEO080206

Наводи Уреди

  1. (шпански) Instituto Nacional de Estadística e Informática. Banco de Información Distrital Архивирано на 10 април 2008 г.. Retrieved April 11, 2008.

Поврзано Уреди