Отворено тениско првенство на Франција

(Пренасочено од Роланд Гарос)

Отворено тениско првенство на Франција (француски: Tournoi de Roland-Garros), познат и како Ролан Гарос, е голем тениски турнир кој се одржува во текот на две недели меѓу средината на мај и почетокот на јуни во Париз, Франција, на стадионот Ролан Гарос. Тој е втор во низата на Гренд Слем турнирите во годишниот тениски календар и најважниот тениски турнир на земјена подлога во светот. Обично се смета и за втор најзначаен тениски турнир воопшто, веднаш зад неофицијалното светско тениско првенство - Вимблдон,[2] иако во однос на посетеноста и телевизиските преноси е водечки[3][4]. Поради бавната подлога и мечевите од пет сета во машка конкуренција, без тај-брејк во последниот сет, Ролан Гарос се смета за физички најисцрпувачкиот тениски турнир во светот [5].

Tournoi de Roland-Garros
(Ролан Гарос)
FrenchOpenLogo.jpg
Гренд Слем
ЛокацијаПариз
 Франција
Подлогаземја / отворено
Учесници (мажи)128 п / 128 кв. / 64 дв.
Учесници (жени)128 п / 96 кв. / 64 дв.
Награда36,000,000 (2017)[1]
Официјално мрежно место
Гренд Слем Турнири

БелешкиУреди

  1. „French Open 2017 prize money: how much will Roland Garros winners earn?“. The Telegraph. Посетено на 30 May 2017.
  2. Клари, Кристофер. „Промената е неопходна за да се избегне изумирање: Вимблдон: најсаканиот светски диносаурус“. International Herald Tribune.
  3. „Ден 15 - прес конференција со управата на турнирот“. rolandgarros.com.
  4. „Ролан Гарос: настан отворен во текот на целата година. Телевизиска покриеност“. ftt.fr.
  5. Клари, Кристофер. „Во годината за промени на Ролан Гарос, победниците може да останат исти“. International Herald Tribune.

Надворешни врскиУреди

Претходник
Австралијан Опен
Гренд Слем турнир
мај-јуни
Наследник
Вимблдон