Роберт Јохансон

Роберт Јохансон (роден на 23 март 1990 година) — норвешки ски скокач. Тој е поранешен рекорден во скок во височина, со слетување од 252 метри на 18 март 2017 година. Јохансон честопати го носи прекарот „Крилен командант“.

Роберт Јохансон
20190301 Seefeld SJ 8596.jpg
Роберт Јохансон во 2019 година
ЗемјаНорвешка
Роден23 март 1990 (1990-03-23) (30 г.)
Лилехамер, Норвешка
ВисинаПредлошка:Infobox person/height
Ски клубSøre Ål IL
Личен рекорд252 м (827 ст)]] национален рекорд
Викерсундбакен, 18 март 2017
World Cup career
сезони2014 – денес
Индивидуални победи2
Тимски победи8
Indiv. podiums9
Тимски подиуми10
Indiv. starts98
Тимски стартови21
Updated on 15 декември 2019.