Раул Гонсалес (ракометар)

Раул Гонсалес Гутиерес[1] (на шпански: Raúl González Gutiérrez; на 8 јануари 1970 година; во Ваљадолид) — шпански ракометар, актуелен селектор на Машката ракометна репрезентација на Македонија и францускиот ракометен клуб Пари Сен-Жермен.

Раул Гонсалес
Лични податоци
Име и презиме Раул Гонсалес Гутиерес
Роден(а) 8 јануари 1970(1970-01-08)(54 г.)
Ваљадолид, Шпанија
Националност Шпанија Шпанец
Спорт Ракомет
Клупски податоци
Тековен клуб Македонија
Репрезентација
  Македонија Македонија

Наводи уреди

  1. Цветковски, Живко; Веновска-Антевска, Снежана (2017). Правопис на македонскиот јазик. Скопје: Институт за македонски јазик „Крсте Мисирков“-Скопје. стр. 288. ISBN 978-608-220-042-2.