Ранкате - четврт и поранешно седиште на истоимената општина во округот Мендрисио во кантонот Тичино во Швајцарија.

Ранкате
Четврт
Грб на Ранкате
Местоположба на Ранкате
ДржаваШвајцарија
КантонТичино
ОкругМендрисио
ГрадМендрисио
Површина[1]
 • Вкупна2,28 км2 (88 ми2)
Население (31.12.2011)[2]
 • Вкупно1.520
 • Густина6,7/км2 (17/ми2)
Воздушен поглед (1946 година)

На 5 април 2009 година, општините Арзо, Каполаго, Џенестрио, Мендрисио, Ранкате и Тремона се споиле во општината Мендрисио.[3]

Наводи уреди

  1. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 17 јули 2012. Посетено на 14 август 2012.
  2. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 17 јули 2012. Посетено на 20 март 2021.
  3. Amtliches Gemeindeverzeichnis der Schweiz, Mutationsmeldungen 2009 / Répertoire officiel des communes de Suisse, Mutations 2009 / Elenco ufficiale dei Comuni della Svizzera, Mutazione 2009 (PDF) (Report). Federal Statistical Office. 2009. 2770. Архивирано од изворникот (PDF) на 18 ноември 2010. Посетено на 20 март 2021.