Пјер Волтје е француски сноубордер,[1] специјалист за дисциплината Сноуборд крос.[2]

Пјер Волтје
Pierre Vaultier octobre 2017.jpg
Лични податоци
Роден(а)24 јуни 1987 (1987-06-24) (33 г.)
Бријансон, Франција
Висина&100000000000001860000001,86 м
Спорт
СпортSnowboarding pictogram.svg Сноуборд
ДисциплиниСноуборд крос

Тој е двократен олимписки шампион во дисциплината Сноуборд крос победувајќи на Олимпијадите во Сочи 2014 и Пјонгчанг 2018. Покрај тоа тој еднаш бил и Светски шампион во Сноубординг во Сиера Невада во 2017 година.

НаводиУреди

  1. Vaultier, Pierre, Équipe de France Militaire de Ski 2011.
  2. (англиски) Fiche de carrière sur www.fis-ski.com

Надворешни врскиУреди