Хјого (префектура)

префектура во Јапонија
(Пренасочено од Префектура Хјого)

Координати: 35°0′0″N 134°54′59″E / 35.00000° СГШ; 134.91639° ИГД / 35.00000; 134.91639

Хјого (јапонски:兵庫県; Hyōgo-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Кансаи на островот Хоншу. Главен град е Кобе.

Локацијата на префектурата Хјого

Надворешни врскиУреди