Отвори го главното мени

Фукуока (префектура)

префектура во Јапонија
(Пренасочено од Префектура Фукуока)

Координати: 33°36′0″N 130°34′59″E / 33.60000° СГШ; 130.58306° ИГД / 33.60000; 130.58306

Локацијата на префектурата Фукуока во Јапонија

Фукуока (јапонски:福岡県; Fukuoka-ken) е префектура во Јапан која се наоѓа на острвот Кјушу. Главен град е Фукуока.

Надворешни врскиУреди