Тотори (префектура)

префектура во Јапонија
(Пренасочено од Префектура Тотори)

Координати: 35°27′0″N 133°45′59″E / 35.45000° N; 133.76639° E / 35.45000; 133.76639

Локацијата на префектурата Тотори

Тотори (јапонски:鳥取県; Tottori-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Чугоку на островот Хоншу. Главен град е Тотори.

Надворешни врскиУреди