Отвори го главното мени

Осака (префектура)

префектура во Јапонија
(Пренасочено од Префектура Осака)
Локацијата на префектурата Осака

Осака (јапонски:大阪府; Ōsaka-fu) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Кансаи на островот Хоншу. Главен град е Осака.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди