Мијазаки (префектура)

префектура во Јапонија
(Пренасочено од Префектура Мијазаки)

Координати: 32°0′59″N 131°20′59″E / 32.01639° СГШ; 131.34972° ИГД / 32.01639; 131.34972

Локацијата на префектурата Мијазаки

Мијазаки (јапонски:宮崎県; Miyazaki-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа на островот Кјушу. Главен град е Мијазаки.

Надворешни врскиУреди