Мијаги (префектура)

префектура во Јапонија
(Пренасочено од Префектура Мијаги)

Координати: 38°21′0″N 140°57′59″E / 38.35000° N; 140.96639° E / 38.35000; 140.96639

Локацијата на префектурата Мијаги

Мијаги (јапонски:宮城県; Miyagi-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Тохоку на островот Хоншу. Главен град е Сендај.

Надворешни врскиУреди