Мие (префектура)

префектура во Јапонија
(Пренасочено од Префектура Мие)

Координати: 34°42′0″N 136°30′0″E / 34.70000° N; 136.50000° E / 34.70000; 136.50000

Локацијата на префектурата Мие

Мије (јапонски:三重県,; Mie-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Кансаи на островот Хоншу. Главен град е Цу.

Надворешни врскиУреди