Кагава (префектура)

префектура во Јапонија
(Пренасочено од Префектура Кагава)
Местоположбата на префектурата Кагава во Јапонија

Кагава (јапонски:香川県; Kagawa-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа на островот Шикоку. Главен град е Такамацу.

Надворешни врскиУреди