Претседателски избори во Ел Салвадор (1899)

Претседателските избори во Ел Салвадор биле одржани во јануари 1899 година.[1] Привремениот претседател генерал Томас Регаладо бил единствениот кандидат.[1][2] Не биле објавени резултати.[1]

Претседателски избори во Ел Салвадор во 1899 година
Ел Салвадор
1895 ←
јануари 1899 → 1903

  Tomas Regalado1.jpg
Кандидат Томас Регаладо
Партија Либерална/воена

Претседател пред изборите

Томас Регаладо
Либерална/воена

Избран претседател

Томас Регаладо
Либерална/воена

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Elections and Events 1850–1899“. UC San Diego (англиски). The Library – UC San Diego. Архивирано од изворникот на 23 март 2021. Посетено на 16 октомври 2021.
  2. „Presidentes de El Salvador – General Tomás Regalado“ [Presidents of El Salvador – General Tomás Regalado] (шпански). Архивирано од изворникот на 2 март 2009. Посетено на 16 октомври 2021.