Претседателски избори во Ел Салвадор (1895)

Претседателските избори во Ел Салвадор биле одржани во јануари 1895 година.[1] Привремениот претседател генерал Рафаел Антонио Гутиерез бил единствениот кандидат и бил избран со само 91 глас против.[1][2] Биле одржани одделни избори за заменик -претседател, на кои Пруденсио Алфаро го победил Карлос Мелендез и четворица помали кандидати.[1]

Претседателски избори во Ел Салвадор во 1895 година
Ел Салвадор
1891 ←
јануари 1895 → 1899

  Rafael A. Gutierrez.jpg
Кандидат Рафаел Антонио Гутиерез
Партија Либерална/воена
Народни гласови 61,080
Удел 99.85%

Претседател пред изборите

Рафаел Антонио Гутиерез
Либерална/воена

Избран претседател

Рафаел Антонио Гутиерез
Либерална/воена

РезултатиУреди

ПретседателУреди

КандидатПартијаГласови%
Рафаел Антонио ГутиерезЛиберална/воена61.08099.85
Против910.15
Вкупно61.171100.00
Извор: UCSD

Заменик претседателУреди

КандидатПартијаГласови%
Пруденсио АлфароЛиберална38.00662.51
Карлос МелендезНезависен18.79230.91
Други кандидатиНезависни4.0006.58
Вкупно60.798100.00
Извор: UCSD

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Elections and Events 1850–1899“. UC San Diego (англиски). The Library – UC San Diego. Архивирано од изворникот на 23 март 2021. Посетено на 16 октомври 2021.
  2. „Presidentes de El Salvador – General Rafael Antonio Gutiérrez“ [Presidents of El Salvador – General Rafael Antonio Gutiérrez] (шпански). Архивирано од изворникот на 2 March 2009. Посетено на 1 September 2020.