Предлошка:Роден на и возраст

(Пренасочено од Предлошка:Birth date and age)
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Македонски формат на датумот

уреди

За македонски формат на датумот: „|df=yes“. Предлошката по основно прикажува прво ден, па месец. За ова да го промените, на стандардниот внос (код) додадете му го тој параметар.

{{Роден на и возраст|1993|2|24}} дава 24 февруари 1993(1993-02-24)(31 г.)македонски формат