Политикин забавник

Политикин Забавник ( српска кирилица : Политикин Забавник ) е популарно списание во Србија, издадено од весниците и списанијата на „Политика“.

„Политикин забавник“
'
Податотека:Politikin Zabavnik Logo.png
Податотека:Politikin Zabavnik Cover.jpg
Politikin Zabavnik cover featuring Gorillaz, May 2007
Editor-in-chiefЗефирино Граси
Категориисписание за забава и наука
комедија
ЧестотаНеделник
Тираж45,000[1]
ИздавачPolitika Newspapers & Magazines
Прв бројфевруари 28, 1939; пред 85 години (1939-02-28)
ПретпријатиеПолитика АД (50%)
WAZ (50%)
ЗемјаСрбија
ЈазикСрпски
Порталwww.politikin-zabavnik.rs

Првиот број излегол на 28 февруари 1939 година. На почетокот се печател во форма на весник и се издавал двонеделно, во вторник и петок. Во денешно време излегува еднаш неделно, во петок. Еден дел од списанието е стрип, додека другите делови содржат статии за науката, природата, историјата, уметноста и интересни настани, напишани за да им се допаднат на најшироката публика. Славниот слоган на магазинот го означува како „Za sve od 7 do 107“ ( За сите од 7 до 107 ). [2] Поранешниот слоган бил „За сите од 7 до 77“, но бил променет откако уредникот добил писмо од читател во кое се вели дека неодамна наполнил 78 години и прашува дали е сè уште способен да го чита. Списанието било одликувано со орден на Сретење на Република Србија . [3]

Историја

уреди

Наводи

уреди
  1. „Vreme 686 - Intervju - Zefirino Grasi, Politikin Zabavnik: Formula udrobljenog sadrzaja“. Архивирано од изворникот на 2012-10-21. Посетено на 2020-10-24.
  2. „Yu4You.com: Politikin zabavnik: Časopisi Politika a.d“. Архивирано од изворникот на 2007-06-24. Посетено на 2020-10-24.
  3. Serbia, RTS, Radio televizija Srbije, Radio Television of. „Uručena odlikovanja povodom Dana državnosti“. www.rts.rs. Посетено на 2020-02-15.