Пинокио (италијански филм)

Пинокио (италијански: Pinocchio) е италијански филм во режија на Роберто Бенињи. Главните улоги ги толкуваат Роберто Бенињи и Николета Браски.

СодржинаУреди

Филмот претставува екранизација на познатата книга за Пинокио и во него се прикажани неговите доживување, од моментот кога дрвената кукла на Џепето ќе оживее, преку незгодите со лисецот и слепиот мачор, претворањето во магаре и најпосле, враќањето дома.[1]

НаводиУреди

  1. Антена, број 831, 30.5.2014, стр. 14.