Перати (словенечки: Perati) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.

Перати
Perati
Перати is located in Slovenia
Перати
Перати
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°12′8.8″N 13°35′33.9″E / 46.202444° СГШ; 13.592750° ИГД / 46.202444; 13.592750
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна0,11 км2 (0,04 ми2)
Надм. вис.&10000000000000827899999827,9 м
Население (2020)
 • Вкупно16
 • Густина150/км2 (380/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5222