Патагониска Пустина

пустина во Аргентина

Патагониска Пустина, позната и како Патагониски Степи, Магеланиски Степи или Вонандска Патагонија — најголема пустина во Аргентина и осма најголема пустина во светот со вкупна површина од 673,000 км2. Патагонската пустина е дел од регионот Патагонија. Пустината воглавно се наоѓа во Аргентина, а мал дел е и на територијата на Чиле. На запад пустината граничи со Андите а на исток излегува на Атлантскиот Океан. Северниот дел од пустината постепено преминува во регионите Кујо и Пампас. Во централните делови на пистината има ниски грмушести растенија, а во западните делови има поголема влага и има присуство на трева..[1]

Патагониска Пустина
Вонандска Патагонија
Пустина
Сателитска снимка на Патагониска Пустина
Земји Аргентина, Чиле
Највисока точка Домујо 4,709 м (15,449 ст)
Најниска точка Лагуна дел Карбон −105 м (−344 ст)
Површина 670.000 км2
Биом пустина

Наводи Уреди

  1. The Physical Geography of Patagonia and Tierra del Fuego. Andrea M. J. Coronato, Fernando Coronato, Elizabeth Mazzoni and Mirian Vazquez

Литература Уреди

  • Gasso, S.; Stein, A.F. (2007). „Does dust from Patagonia reach the sub-Antarctic Atlantic ocean?“. Geophys. Res. Lett. 34 (1). Bibcode:2007GeoRL..34.1801G. doi:10.1029/2006GL027693.
  • McConnell, Joseph R.; Aristarain, Alberto J.; Banta, J. Ryan; Edwards, P. Ross; Simo, Jefferson C. „20th-Century doubling in dust archived in an Antarctic Peninsula ice core parallels climate change and desertification in South America“. Proceedings of the National Academy of Sciences. 104 (14): 5743–5748. Bibcode:2007PNAS..104.5743M. doi:10.1073/pnas.0607657104. PMC 1851562. PMID 17389397.

Координати: 41°19′ S; 69°19′ W / 41.32° ЈГШ; 69.32° ЗГД / -41.32; -69.32