Парламент на Албанија

Предлошка:Политика наАлбанија Парламентот на Албанија (албански: Kuvendi i Shqipërisë[1]), порано Народно Собрание (Kuvendi Popullor) е парламент на Албанија. Има 140 членови, избрани на секои 4 години. Изборниот праг за влез во собранието е 2,5% кај партиите и 4% кај коалициите.

Парламент на Албанија

Kuvendi i Shqipërisë
Coat of arms or logo
Тип
Тип
Водство
Претседател
Состав
Места140
Current Structure of the Assembly of the Republic of Albania
Политички групи
Влада (73)

Поддржана од (6)

Опозиција (61)

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

Координати: 41°19′34″N 19°49′23″E / 41.32611° СГШ; 19.82306° ИГД / 41.32611; 19.82306

 
Зградата на албанскиот парламент