ПУ „Даме Груев“ - Долно Оризари

основно училиште во Македонија

Основно училиште „Даме Груев“ (официјално: Подрачно основно училиште „Даме Груев“ - Долно Оризари; скратено: ПОУ „Даме Груев“) — подрачно основно училиште во селото Долно Оризари, составен дел на истоименото училиште во Битола.[1]

Даме Груев

Поглед на подрачното основно училиште „Даме Груев“
Поглед на подрачното основно училиште „Даме Груев“
Место
Општина: Општина Битола
Наречено по: Даме Груев
Нас. место: Долно Оризари
Адреса: с. Долно Оризари
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Даме Груев.

МестоположбаУреди

Објектот на училиштето се наоѓа на ширина сместена во средишниот дел од селото.

НаставаУреди

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

НаводиУреди

  1. „Организација на работата во училиштето“. македонски: ОУ „Даме Груев“ - Битола. Посетено на 1 август 2019.

Координати: 41°03′01.6″N 21°22′45.8″E / 41.050444° СГШ; 21.379389° ИГД / 41.050444; 21.379389