Оруро е департман во Боливија. Зафаќа површина од 53.588 км2, а негово седиште е градот Оруро. Во 2001 г. департманот имал 391.870 жители.

Оруро
Oruro
Карневал од Оруро, 2007
Знаме на Оруро Oruro
Местоположба во Боливија
Местоположба во Боливија
Држава Боливија
Главен градОруро
Покраини16
Управа
 • УправителЛуис Алберто Агилар
Површина
 • Вкупна53.558 км2 (20,679 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно384,494
 • Густина7,18/км2 (1,860/ми2)
Час. појасBOT (UTC-4)
ISO 3166-2BO-O
Јазицишпански, кечуански јазик, ајмарски јазик
Мреж. местоУправа на Оруро

Покраини уреди

Департманот е поделен на 16 покраини, додека пак понатака овие се поделени на општини и кантони.

Покраина Површина ([[км2]]) Главен град
 
Атахуалпа 5.885 Сабаја
Карангас 5.472 Корке
Серкадо 5.766 Оруро
Едуардо Авароа 4.015 Чалапата
Ладислао Кабрера 8.818 Салинас де Гарси Мендоса
Литорал 2.894 Хуачакала
Пуерто де Мехилонес 785 Ла Ривера
Нор Карангас 870 Хуајламарка
Панталеон Даленсе 1.210 Хуануни
Попо 3.061 Попо
Сахама 5.790 Курахуара де Карангас
Сан Педро де Тотора 1.487 Тотора
Саукари 1.671 Толедо
Себастијан Пагадор 1.972 Сантјаго де Нуари
Суд Карангас 3.536 Сантјаго де Андамарка
Томас Барон 356 Еукалиптус

Јазици уреди

Во Боливија, но и во Оруро најзастапени јазици се шпанскиот јазик, ајмарскиот јазик, кечуанскиот јазик и гварани јазикот, но и:[1]

Јазик Департман Боливија
Кечуански јазик 134.289 2.281.198
ајмарски 127.086 1.525.321
гварани 383 62.575
други локални 1.943 49.432
шпанск 342.332 6.821.626
странски 6.878 250.754
само локален 30.745 960.491
локален и шпански 188.963 2.739.407
шпански и странски 153.439 4.115.751

Значајни личности уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. obd.descentralizacion.gov.bo Архивирано на 18 февруари 2009 г. (Spanish)

Надворешни врски уреди

18°40′S 67°40′W / 18.667° ЈГШ; 67.667° ЗГД / -18.667; -67.667