Општина Накло (словенечки: Občina Naklo) — општина во западна Словенија. Седиште на општината е населбата Накло. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Денес е дел од Горењскиот статистички регион.[1]

Општина Накло
Občina Naklo
општина
Грб на Општина Накло
Местоположба на Општина Накло во Словенија
Местоположба на Општина Накло во Словенија
Земја Словенија
СедиштеНакло
Управа
 • ГрадоначалникИван Меглич
Површина
 • Вкупна28,3 км2 (10,9 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно5.384
 • Густина190/км2 (490/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)

Населени места

уреди

Покрај општинското седиште Накло, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи

уреди
  1. E-občina. „Občina Naklo“. www.naklo.si (словенечки). Посетено на 2022-03-12.

Надворешни врски

уреди