Опасна убавина (телевизиска серија)

(Пренасочено од Опасна убавина)

Опасна убавина — турска серија која била прикажувана во периодот од 9 март до 15 октомври 2012 година. Биле снимени две сезони и истата премиерно се прикажувала на Show TV[1][2][3].

Eve Düşen Yıldırım
Опасна убавина
Земја на потекло Турција
Првичен јазиктурски
Производство
КинематографијаMedyapim
Времетраење90 минути
Прикажување
Првична мрежаShow TV
Надворешни врски
Мрежна страницаevedusenyildirim.com

Серијата е заснована на истоимениот роман напишан од Nahid Sırrı Örik. Буквалниот наслов на серијата е „Гром ја погоди нашата куќа. Понекогаш убавината може да предизвика катастрофи“.

Во оваа серија се зборува за: Муазес која е убава и млада девојка. По смртта на татко и, таа заминува да живее во куќата на нејзиниот чичко кој од тогаш е нејзин заштитник и старател. Нејзината опасна убавина ќе ги натера Намик и Саит, синовите на нејзиниот чичко да се вљубат во неа.

Опасна убавина во Македонија се емитува на Канал 5 телевизија.

Наводи уреди

  1. „Eve Düşen Yıldırım“. Show TV. Архивирано од изворникот на 16 July 2013. Посетено на 25 July 2013.
  2. „Episodes“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 25 July 2013.
  3. „Lightning within the house (Eve dusen yildirim)“. Turkish Drama. Посетено на 25 July 2013.